Jak správně oslovit nakladatelství, a jak nabídnout nakladatelství svůj rukopis.
Pokud nemáte dokončen rukopis, je celkem zbytečné oslovovat jakékoliv nakladatelství s tím, že jednou v budoucnosti, chcete vydat knihu. Automaticky se v očích nakladatelů posouváte do pozice: jednou, možná, uvidíme, výhledově... Ať již chcete, a nebo ne, vypadá to neseriózně. A tam být jistě nechcete.
Nicméně, pokud již máte rukopis napsán a máte zájem ho u nás vydat, je nezbytné dodržet následující pokyny.
-
Zvolte správné nakladatelství. Tedy takové, které se zabývá obdobnou tvorbou. Je to toto nakladatelství?
-
Nikdy neposílejte v prvním emailu hned rukopis.
-
Pošlete nejdříve informativní email o sobě. O vaši osobě, o vašich autorských zkušenostech, informace o tom, zda jste již někde něco vydali, zda máte svoje www stránky, zda píšete blog, přispíváte do časopisu, máte vědecké publikace…
-
Tyto informace uveďte hned na začátek emailu, aby se mohl kdokoliv z nakladatelství podívat na vaši tvorbu
-
Rozhodně uveďte svoje vzdělání a věk, ještě lepší je přiložit svoje Curriculum Vitae svůj životopis.
-
Nabídněte nakladatelství svůj rukopis v pár odstavcích, stručně a jasně. Nikdo z redaktorů nebude číst celé stránky textu o budoucí knize od neznámého autora. A přiložte jednu, dvě stranky textu z rukopisu.
-
Uveďte proč si myslíte, že by Váš rukopis mohl zaujmout čtenáře.
-
Uveďte kdy naposledy, a kdo, napsal obdobnou knihu, a v čem je vaše kniha jiná než ona již napsaná kniha. A uveďte kolik knih na obdobné téma vyšlo za poslední 3 roky. Toto si skutečně vyhledejte. Ukážete nám, že doopravdy máte zájem knihu vydat.
-
Napište pro kterou cílovou skupinu je rukopis určen.
-
Napište komu přesně, jméno člověka z nakladatelství – naši redaktoři jsou uvedeni v sekci »kontakt« - posíláte svůj rukopis.
-
Napište nám, proč oslovujete právě toto nakladatelství.
-
Napište o jaký jde žánr. Komu ze čtenářů je kniha určena. Pohádky, básně, román, naučná literatura atd.
-
Teprve zde se zeptejte v emailu, zda smíte zaslat rukopis k nahlédnutí.
-
Potom napište dál do emailu, jak dlouho budete čekat na odpověď, než nabídnete svůj rukopis jinému nakladatelství.
-
Rozlučte se celým jménem, doplňte adresu, telefon, email, webovou stránku, odkaz na blog.
-
Přečte si prosím naše »Právní stanovisko« a zvlášť bod 9. Kde si vyhrazujeme jaká autorská díla budeme odmítat bez udání důvodu.
-
Pokud někdo z našich redaktorů nebude chtít odpovědět, i když se budeme snažit odpovídat na všechny emaily, nijak ho k tomu nepřimějete.
-
Nikdy nenabízejte rukopis dalšímu nakladatelství zároveň, pokud ho zašlete nám. Kdyby se nakonec stalo, že by Vám rukopis vzalo naše a zároveň i jiné nakladatelství – rukopis Vám nevydáme. A to ani tehdy, pokud by jste ho chtěli vydat ve svém vlastním nákladu.
Nebudeme spolupracovat s neseriózními autory. To Vám každý nakladatel potvrdí. A ani jedno z oslovených nakladatelství s Vámi již nikdy žádnou smlouvu o vydání knihy neuzavře.
-
Pokud Vám po uvedené lhůtě, kterou jste si stanovili, např. 4 týdny, nebo 6 týdnů, nikdo z nakladatelství neodpoví. Zkuste zavolat, napsat email, připomenout se. Informujte se, zda se Vašim emailem někdo zabýval, a nebo skutečně máte nabídnout rukopis jinému nakladatelství.
-
Pokud naše nakladatelství převezme Váš rukopis, budete mít kontakt na konkrétního redaktora, který ho bude posuzovat. Ale nevolejte mu hned, a rozhodně ne každý druhý den. Nebombardujte ho dotazy, jak se mu rukopis líbil. Pokud se redaktor, který má Vaši knihu na starosti neozve v domluveném termínu, zavolejte mu.
Pokud dodržíte výše popsané body, nebude naše nakladatelství Váš rukopis určitě ignorovat. Odpovíme Vám buď kladně, a Váš rukopis se stane knihou a nebo záporně, ale určitě Vám odpovíme. Což je hodně podstatné. Protože Vy budete vědět, že Vás buď bereme a vydáme, a nebo Vám sdělí náš redaktor důvod proč Vás nevydáme a co máte opravit a zlepšit.
Pamatujte si, že rukopis vhodný k vydání knihy, musí mít:
-
Úvodní stránku knihy – jak vy si ji představujete a jak vy ji vidíte. Pravděpodobně Vám bude změněna, nicméně z něčeho musí redaktor a grafik vycházet, a nebude ji dělat za vás. To rukopis spíše odmítne.
-
Stránky rukopisu musí být očíslované. Je celkem jedno zda na krajích nebo uprostřed stránky, ale hlavně dole. Na každé stránce uvádějte v záhlaví jméno autora a název díla. Uveďte také počet slov v rukopisu - zjistíte na počítači.
-
Rukopis by neměl obsahovat gramatické chyby. Je to na překážku při čtení rukopisu. A redaktor z toho nebude mít dobrý pocit. Korektor Vám rukopis opraví, pokud se k němu ovšem dostane. Takže, raději si gramatiku zkontrolujte.
-
Rukopis musí být zarovnán v odstavcích a kapitolách. Stylisticky správně, bez dlouhých vět, kde se čtenář ztrácí, bez opakování stále stejných slov. Bez zmatených a nesrozumitelných vět.
-
Věnujte větší pozornost úpravám, a několikrát si po sobě rukopis přečtěte. Budete překvapeni, kolik chyb naleznete, a kolik úprav budete ještě muset udělat, než rukopis bude zralý k nabídnutí nakladatelství.
-
Počítejte s tím, že každý čtenář se bude stavět k Vaší knize kriticky. Každý! Tedy mějte svoje dílo dostatečně propracované, a snažte se psát o tématu, o kterém si jste jisti, že něco víte.
-
Mějte dostatečnou sebedůvěru, první, druhý, třetí neúspěch Vás nemůže odradit. Vy JSTE ÚŽASNÍ, jen to Vaše okolí ještě neví.
-
Pokud nicméně stále ani po mnohém opakování, nikdo nebude chtít vydat Vaši knihu, vydejte ji svým vlastním nákladem třeba v našem nakladatelství. I toto děláme a umíme.
Václav Řehák